Początek zmian

Budowa lub remont domu to wspaniały sposób na relaks i początek zmian. Każde pomieszczenie jest odpowiednio malowane, meblowane i wyposażane. Podobnie jest z łazienką, która pełni ważną funkcję w każdym domu lub mieszkaniu. Okazuje się, że jej projekt i wykańczanie są trudną i mozolną pracą. Powodem tego jest obowiązek doprowadzenia bieżącej wody oraz odpowiedniego rozmieszczenia wanny, pralki, prysznica oraz umywalki. Czasem do tego dochodzi pisuar oraz toaleta. Nie rzadko pomieszczenie łazienkowe jest małych rozmiarów, co dodatkowo spędza sen z powiek. Gdy instalacja urządzeń zakończy się pomyślnie, pozostaje dobranie baterii łazienkowych.

Baterie łazienkowe są niezbędnym elementem każdego urządzenia sanitarnego. Gdyby nie one, trudne byłoby włączenie wody oraz ustawienie jej odpowiedniej temperatury. Baterie używane są w każdym typie urządzenia. Do prysznica wybieramy baterie prysznicowe, do wanny baterie wannowe, zaś do umywalki baterie umywalkowe. W szerokim asortymencie można doszukać się także coraz modniejszych baterii bidetowych oraz baterii typu „bidetta". Osoby posiadające w swoich domach wannę z prysznicem mogą zakupić bardzo wygodne baterie wannowo-prysznicowe. Wybór jest bardzo duży, jednak zanim podejmiemy decyzje o zakupie, musimy dokładnie przemyśleć zakres cenowy i wykorzystanie baterii.

Jakie są baterie łazienkowe?

Mnogość typów i rodzajów baterii łazienkowych może zaskoczyć każdą osobę. Faktem jest jednak, że najczęściej spotykamy się z bateriami wannowymi, prysznicowymi oraz umywalkowymi. Choć różnią się one od siebie miejscem i sposobem montażu, to posiadają kilka cech podobnych. Wszystkie baterie łazienkowe dostępne są w dwóch wersjach. Mogą posiadać jeden lub dwa uchwyty. Te pierwsze z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Dzieje się tak, dzięki wygodzie użytkowania oraz oszczędności. Strumień wody oraz jej temperaturę regulujemy tylko jednym uchwytem, dzięki czemu szybko możemy przejść z wody gorącej do zimnej. Nie bez znaczenia jest fakt, że baterie jednouchwytowe zapobiegają przed kapaniem wody.
Baterie dwuuchwytowe są znane od lat. Posiadają dwa kurki. Jeden "podaje" wodę ciepłą, drugi zaś zimną. Powoduje to trudności w ustawieniu odpowiedniej temperatury wody. Zdarza się, że uszczelki w bateriach się rozszczelnią i kran zaczyna kapać. Ich zaletą jest elegancki i klasyczny wygląd.

Porównując rodzaje baterii, należy uwzględnić także sposób ich montażu. Prawie każda bateria łazienkowa może być baterią ścienną bądź sztorcową. Ten pierwszy rodzaj montuje się w ścianie nad miejscem przeznaczenia. Nie ważne czy jest to wanna, umywalka czy prysznic. Baterie ścienne posiadają ogromną zaletę! Zajmują mało miejsca i nie brudzą się tak bardzo jak baterie sztorcowe. Ma to ogromne znaczenie dla ludzi nielubiących sprzątać bądź posiadających małe łazienki. Ten rodzaj baterii może być montowany natynkowo (korpus baterii jest widoczny) i podtynkowo (korpus schowany pod tynkiem)

Baterie sztorcowe montuje się od dołu, dlatego nie nadają się do prysznica. Stojące baterie można zamontować na umywalce lub wannie, lub obok nich. Baterie sztorcowe można dodatkowo podzielić na kilka rodzajów...
- Baterie sztorcowe jednootworowe, czyli klasyczne baterie dostępne w wielu wariantach w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrza.
- Baterie wielootworowe to nowoczesne rozwiązanie. Ich cechą charakterystyczną jest nowoczesny wygląd i wielofunkcyjność. Baterie takie mogą posiadać dwa, trzy, a nawet cztery otwory.

Warto dodać, że baterie mogą posiadać korek automatyczny, co jest niezwykle wygodne. Innym rodzajem korka jest click-clack lub też korek wciskany. Oczywiście obecnie większość baterii posiada tego typu udogodnienie, ale nie jest to norma.

Elegancja czy ekstrawagancja?

Znając już rodzaje baterii łazienkowych, warto także zwrócić uwagę na ich design. Kiedyś wyglądały identycznie. Długa szyjka, jeden kurek z niebieskim kółkiem, drugi z kółkiem czerwonym. Teraz czasy się zmieniły. Klienci sklepów z wyposażeniem wnętrz mogą liczyć na mnogość wrażeń estetycznych. Począwszy od klasyki, poprzez nowoczesność, kubizm, kończąc na retro. Każdy znajdzie coś odpowiadającego jego gustom estetycznym. Podobnie jest z gamą barw... czerwone, żółte, zielone czy niebieskie? Wszystko zależy od indywidualnych upodobań.