Mała łazienka to w istocie duże wyzwanie. Dla wielu mieszkańców blokowisk jest koszmarem, który bynajmniej nie kojarzy się z odprężeniem i odpoczynkiem rodem ze SPA – wprost przeciwnie, to miejsce, w którym oprócz sanitariatów musi najczęściej pomieścić się pralka czy kosz na pranie. Jak urządzić łazienkę w bloku?

Przygotowanie do remontu

Zanim zaczniemy zrywać starą glazurę i wybierać nową wannę warto przez chwilę pobyć w łazience i dokładnie się jej przyjrzeć. Nawet niewielkie pomieszczenie kryje w sobie potencjał. Projektanci zauważają, by wpierw ocenić możliwości samej przestrzeni, przenieść rys na kartkę w odpowiedniej skali i zastanowić się, czy aby wszystkie rzeczy, które aktualnie mieści mini pomieszczenie, muszą w nim zostać. Może warto przeprowadzić pralkę do kuchni? Weźmy także pod uwagę ogólną stylistykę mieszkania. Łazienka nie jest samotnym żaglem i bezspornie jej stylizacja powinna być spójna zresztą. Postawmy na ergonomię i łączmy ją z wygodą. Zaplanujmy mini szafki, które sprytnie schowają kosmetyki, które wyłożone na zewnątrz zdecydowanie burzą złudzenie większej przestrzeni, a tym samym wprowadzają chaos.

Musimy wyznaczyć strefy funkcyjne. Chociaż w małej łazience będą one minimalnych wielkości, ich zaplanowanie pozwoli uniknąć pomyłek aranżacyjnych. Zaczynamy od rzeczy absolutnie niezbędnych, a więc zastanawiamy się, czy wolimy brodzik, czy wannę. Dla niedecydowanych polecamy połączyć te dwie funkcje. Jeśli w łazience musi być pralka, dobrym pomysłem będzie zakup wąskiego modelu. Sprzęty o dobrze dobranych rozmiarach zdecydowanie ułatwią zaprojektowanie wygodnego pomieszczenia.

Optyczne triki, czyli kolorystyka i ceramika

Powszechnie uważa się, że do małych pomieszczeń pasują wyłącznie ciepłe, pastelowe kolory. Otóż okazuje się, że nie zawsze jest to dobry wybór. Oczywiście, bezpieczniej jest wybierać jasne kolory, aczkolwiek można pokusić się o wyraźny akcent ciemniejszej tonacji, który stanie się swego rodzaju pasem - „obrazem” poszerzającym lub wydłużającym całość. Musimy także obalić mit o ciepłych odcieniach – w małych łazienkach o wiele lepiej sprawują się zimne kolory połączone z zimnym odcieniem światła. Dzięki temu pomieszczenie wygląda zdecydowanie na większe i przestronniejsze.

Naturalnie, nie zapominajmy o czarodziejskiej, acz dobrze znanej mocy luster oraz przestrzennych, lakierowanych fototapet. Stosując podwieszane sanitariaty, odsłońmy podłogę i zdecydujmy się na glazurę o średnim lub dużym rozmiarze. Pamiętajmy, że – paradoksalnie – mozaika przytłoczy wnętrze, ale jeśli chcemy ją zastosować, niech ma wyłącznie charakter dekoracyjny. Wybierając poszczególne elementy, wdrożmy zasadę minimalnych rozmiarów, innymi słowy ceramika, sanitariaty oraz szafki muszą wzajemnie ze sobą korespondować pod kątem wielkości. Dobrym pomysłem jest zastosowanie pasów oświetlenia led, które zostanie zamontowane pomiędzy płytkami, lub z dołu wanny czy prysznica. Jeśli chodzi o światło, musimy wziąć pod uwagę także indywidualne preferencje – osoby, które wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonują w łazience, muszą pomyśleć o umieszczeniu świateł na wysokości wzroku. Płytki powinny odbijać światło – porzućmy więc pomysł o matowych ścianach. Absolutnie rezygnujemy z nadmiernej ilości dekorów i wzorów. Możemy natomiast połączyć gładkie płytki z tymi imitującymi drewno.

Odwieczne dylematy

Okazuje się, że najwięcej problemów stwarza zdecydowanie się czy wolimy wannę, czy prysznic. Szczęśliwe można te dwie rzeczy pogodzić. W łazience o powierzchni 4 mkw możemy zastosować obie rzeczy jednocześnie, pamiętając, że muszą one być mniejszych rozmiarów. Z powodzeniem można także wybrać wannę i osłonić ją w połowie taflą szkła, a za nią zamontować natrysk. Miłośnicy pryszniców mogą zrezygnować z brodzika na rzecz specjalnych konstrukcji bezprogowych. Zamiast tradycyjnej kabiny lepiej postawić na przeszklenia, które z jednej strony mogą pozostać otwarte. Chcąc zaoszczędzić miejsce na ścianie pod prysznicem pomyślmy o deszczownicy zamontowanej w suficie, z systemem podtynkowym.

Zdecydowanie postawmy na podwieszaną armaturę oraz umywalki nablatowe. Pod blatem możemy albo umieścić pralkę, albo też zamontować szafki na kosmetyki. Wykorzystajmy przestrzeń z lustrem - możemy zaprojektować wąską szafkę na kosmetyki schowaną właśnie za lustrem. Meble do łazienki to absolutny minimalizm. Fronty jasne i lakierowane, odbijające światło to kolejny trik optyczny.

źródła :

  1. http://deante.pl/pl/Mala-lazienka-oczami-projektantek
  2. http://www.homebook.pl/ideabooki/23_jak-urzadzic-mala-lazienke
  3. http://deante.pl/pl/Duzy-remont-w-kilku-malych-krokach
  4. http://muratordom.pl/lazienka/pomysly-i-aranzacje/sposoby-na-mala-lazienke-galeria-zdjec,121_9661.html