Wielu z nas nie wyobraża sobie łazienki bez komfortowego miejsca do wieczornego relaksu po ciężkim dniu w pracy, czyli bez wanny. Fanom długich kąpieli nie wystarcza szybki prysznic, natomiast cieszy ich możliwość wygodnego ułożenia się w otoczeniu wody, piany i pięknych zapachów w zaciszu własnej łazienki. Wybór odpowiedniej armatury jest więc kluczowym etapem planowania aranżacji - jaką wannę wybrać, aby być z niej w pełni zadowolonym i stworzyć spójny wystrój w pomieszczeniu?

Rozmiar wanny

Jej wielkość należy dostosować nie tylko do własnych preferencji i wzrostu, ale przede wszystkim do powierzchni łazienki. Może bowiem znacząco wpłynąć na układ pomieszczenia i komfort poruszania się po nim. Istotna jest również odległość od innych sprzętów, na przykład umywalki. Zazwyczaj do mniejszych pomieszczeń wybiera się prostokątne modele, które można umieścić we wnęce lub w kącie przy ścianie, a do dużych przestrzeni modele wolnostojące - wtedy stanowią one centralny punkt aranżacji.

Wanna prostokątna

To najbardziej popularny i uniwersalny kształt, ponieważ sprawdza się zarówno w dużych, jak i małych pomieszczeniach. Możesz obudować ją płytkami, panelem lub mozaiką i wzbogacić aranżację łazienki. Wybierając ten kształt zyskujesz również możliwość połączenia go z kabiną prysznicową za pomocą baterii i specjalnego parawanu lub drzwi prysznicowych. <h2

Ta forma świetnie sprawdza się w łazienkach o średniej powierzchni. Zazwyczaj jest półokrągła lub asymetryczna, często wyposażona we wbudowaną półeczkę idealną na umieszczenie kosmetyków. Wyróżnia się dość dużą szerokością w stosunku do długości. Ten model często spotyka się z hydromasażem, czyli systemem dysz wypuszczających wodę pod ciśnieniem.

Wolnostojąca

To idealne rozwiązanie do przestrzennych pomieszczeń - zazwyczaj zajmuje miejsce po środku skupiając uwagę, dlatego często wyróżnia się pięknym designem. Najczęściej spotykane modele wolnostojące są owalne lub okrągłe oraz wpuszcza się je w podłogę, co wiąże się z koniecznością stworzenia innego układu rur. Dlatego też decyzję o rodzaju wanny warto podjąć już na etapie projektowania łazienki.