Każdy dom jest inny!

Każde pomieszczenie w nim posiada swoją oryginalną aurę i niepowtarzalny wygląd. Podobnie jest z łazienką. Jest to miejsce znajdujące się w każdym domostwie... ale jakże niedoceniane przez domowników. Faktem jest, iż w łazience spędzamy bardzo dużą część naszego wolnego czasu. Zazwyczaj oddajemy się relaksującej kąpieli lub też dbamy o nasz wygląd. Warto zatem zadbać o piękny wygląd naszej łazienki, a przede wszystkim zwrócić uwagę na jej funkcjonalność.

Prysznic czy wanna? To pytanie zadaje sobie bardzo wielu domowników rozpoczynających aranżację łazienki. Zwolennicy wanny twierdzą, iż nie ma nic lepszego niż relaksująca kąpiel w pianie, czy też przy użyciu olejków zapachowych. To fakt, jednakże wanna zajmuje dużo miejsca i niestety nie jest oszczędna. Oczywiste jest, że korzystanie z prysznica jest dużo tańsze, ze względu na mniejszą ilość wody używanej do codziennej higieny. Są także szczęśliwcy, którzy mogą pozwolić sobie i na piękną, przestronną wannę i wygodny, funkcjonalny prysznic.

Jaki typ kabiny prysznicowej wybrać?

Zastanawiając się nad wyborem kabiny prysznicowej warto zdać sobie sprawę, iż jest wiele typów pryszniców. Można je podzielić ze względu na typ kabiny, na jej rozmiar, powłokę ochronną, wysokość, na rodzaj drzwi czy typ brodzika. Jeśli chodzi o typy... kabina prysznicowa może być podzielona na cztery rodzaje: kabiny profilowe, bezramowe czy wolnostojące.

Kabiny profilowe są w obecnych czasach najbardziej popularne. Zapewne dlatego, iż ich cena nie jest wysoka, zaś montaż jest bardzo prosty. Profile wykonywane są z aluminium pokryte chromem lub lakierem (dostępne różne kolory). Dobór brodzika do tej kabiny jest także bardzo prosty i nie nastręcza trudności.

Kabiny bezramowe wspaniale komponują się z wystrojem nowoczesnej łazienki. Ważne jednak ażeby pomieszczenie było duże i przestronne. Kabiny wykonywane są ze szkła i zawiasów.

Kabiny wolnostojące mają specyficzny wygląd. Swoją konstrukcją nie stykają się ze ścianami. Trudność w ich montażu spowodowane jest tym, iż wymagają specjalnego doprowadzenia wody. Nadają się do dużych łazienek!

Jak dobrać rozmiar i wysokość kabiny?

Zastanawiając się nad wielkością kabiny prysznicowej warto uwzględnić takie czynniki jak wygoda kąpieli i wymiary łazienki. Najbardziej typowymi rozmiarami (do których bez problemu dobrać brodzik) są 80x80 cm, 90x90 cm. Wysokość natomiast oscyluje w granicach 175-185 cm. Oczywiście istnieje możliwość zamówienia kabiny na dowolny wymiar. Jeśli kabina ma być umieszczona na poddaszu, jeśli marzysz o kąpieli we doje, lub jesteś bardzo wysoką osobą, to nie pozostaje nic innego jak zamówić wykonanie prysznica. Aby poprawić komfort kąpieli, najlepiej wybierać większe kabiny!

Jakie drzwi w prysznicu?

Rodzaj drzwi w kabinie prysznicowej jest bardzo istotna kwestią, ale także indywidualnym wyborem domowników. Do najczęściej spotykanych drzwi należą drzwi przesuwne. Mogą być złożone z jednego elementu lub kilku. Przesuwają się na rolkach (zrobione z plastiku lub metalu) po zamontowanej prowadnicy. Najczęściej rolki są w górnej części drzwi, zaś u dołu mocowane są na specjalne zaczepy.

Drzwi skrzydłowe montowane są za pomocą zawiasów i otwierają się w sposób identyczny jak drzwi domowe. W drzwiach tego typu mogą otwierać się jednym skrzydłem lub dwoma, w zależności od wyboru kabiny. Jeżeli zawiasy są wyposażone w mechanizm unoszący, drzwi kabiny prysznicowej otwierają się bardzo lekko, a podczas zamykania – domykają samoczynnie.
Drzwi harmonijkowe nie potrzebują wolnej przestrzeni do otwierania. Zbudowane z dwóch lub więcej części, które składają się na siebie. Są bardzo łatwe do montażu!

Typ brodzika...

Rozważając wybór brodzika do prysznica warto po pierwsze zwrócić uwagę na jego kształt. Najczęściej spotykane są brodziki półokrągłe i kwadratowe. Drugim kryterium wybory jest ich głębokość. Płytkie brodziki nadają się jedynie kąpieli odbywającej się na stojąco. Brodziki głębokie wspaniale nadają się do kąpieli dzieci, kąpieli na siedząco lub też ręcznego prania codziennej odzieży.

Co jeszcze jest ważne?

Do kolejnych ważnych kwestii podczas wyboru kabiny prysznicowej należy rodzaj powłoki, z której kabina została wykonana. Tu można wyróżnić szkło hartowane lub tworzywo sztuczne. To pierwsze dostępne jest w droższych egzemplarzach pryszniców, zaś tworzywa sztuczne to domena tańszych kabin. Oczywiste jest, że szkło jest łatwiejsze w czyszczeniu i dłużej zachowuje swój pierwotny wygląd. Jeśli chodzi o kolor szkła oraz profili to jest to indywidualny wybór każdej osoby. Coraz częściej dostępne są nie tylko błękitne czy zielone odcienie, ale także szkło udekorowane fantazyjnymi wzorami i barwami.

Przykład zastosowania filtrów

To proste!

Przeglądanie kilkuset kabin prysznicowych może być nie lada wyzwaniem. Postanowiliśmy więc ułatwić Państwu ten proces tworząc nasz system filtrów. Aby z niego skorzystać wystarczy przejść do odpowiedniej kategorii w naszym sklepie internetowym (lub kliknąć tutaj). Po prawej stronie znajdą Państwo opcje pozwalające zawęzić obszar poszukiwań. I tak oto, poszukując przykładowo półokrągłą kabinę 90/90cm w szkle brązowym zawężam wybór do tylko interesujących mnie kabin (przykład użycia filtrów).